TVP2, 6 listopad 2014 – Film dokumentalny pt. “Powrót chemika” !

UWAGA !

W nocy z 5 na 6 listopada o godz 00:05, TVP2 wyemituje film dokumentalny pt. „Powrót Chemika”.

Będzie to opowieść o wyjątkowych kolejach losu człowieka zwanego dziś praojcem elektroniki, którego odkrycie dało początek wszystkiemu, do czego wykorzystywane są monokryształy krzemu.

Jan Czochralski, bo o nim mowa, urodził się pod koniec XIX wieku w Kcyni niedaleko Poznania. Był genialnym samoukiem, wyrzuconym z domu przez ojca, któremu nie podobały się wybuchowe eksperymenty. Młody Jan trafił do Berlina, gdzie niemieckie środowisko naukowe szybko zorientowało się, że ma do czynienia z nieprzeciętnym umysłem. Dzięki swoim odkryciom Czochralski zdobył spory majątek. Największą fortunę przyniósł mu tak zwany Bahnmetal, stop stosowany w produkcji panewek łożysk wagonów kolejowych. Patenty i sława odkrywcy spowodowały, że o pozyskanie uczonego walczyły największe światowe firmy.

Czochralski jest dziś znany przede wszystkim jako twórca metody hodowli monokryształów krzemu. Odkrycie pozwoliło na rozwój elektroniki, a metoda do dziś nazywana jest metodą Czochralskiego. Problem w tym, że w rodzinnym kraju o praojcu światowej elektroniki nie słyszał prawie nikt.

http://www.tvp.pl/tvp2/wydarzenia/dokument-w-dwojce/nasze-propozycje/powrot-chemika-5-listpada-w-tvp2premiera/17437189

6 listopad godz 00:05 (w nocy ze środy na czwartek)

Mimo późnej godziny emisji zapraszamy do oglądania.