Księga gości


 Name *
 Email
 Website
 Text *
* Required

(62)
(62) Władysław
5 marzec 2017 14:02:19 +0000

Obejrzałem film "Powrót Chemika" dopiero niedawno na kanale Planete i doznałem szoku. Urodziłem się w tym kraju w czasie wojny, uczyłem od dziecka do skończenia studiów i dopiero w zeszłym roku (2016) usłyszałem o człowieku wielkiego formatu, którego należałoby stawiać obok Marii Curie Skłodowskiej. Tak być zapomnianym świadczy o wielkiej sile zawiści. Jest mi niezmiernie wstyd za to polskie piekło.
A jego przedsmak poczuł mój kolega Franek ze studiów na PW. Na lekcji matematyki prowadzący chciał mu przyłożyć i kazał przed tablicą policzyć wynik macierzy (którą w domu trzeba by liczyć co najmniej godzinę). Franiu po luzacku podszedł do tablicy, wziął kredę do ręki, podrapał się w głowę kilka razy - trwało to ładnych parę minut i ...napisał wynik. Mina pana magistra była bezcenna! Potem Franek nie był nękany do końca matmy na studiach. Myślałem, że zostanie po studiach w katedrze, no bo tam jest przecież praca dla najzdolniejszych, dla przyszłych naukowców, profesorów. Nic z tego. Franio zaczął liczyć pociągi w administracji lubelskiej PKP.
Panie Janie Czochralski! Był i jest pan prawdziwym diamentem w panteonie polskich naukowców.

(61) detektyw
12 listopad 2016 16:33:26 +0000
url  email

Bardzo dobrze, że są strony poświęcone wielkim Polakom. Szacun dla autora strony.

(60) Ola z Warszawy
14 luty 2016 00:47:58 +0000
url 

Wielki człowiek! Genialny naukowiec powinno być o nim głośniej.

(59) Aga
email

To smutne, że człowiek tak wybitny, chyba nie mniej niż Maria Skłodowska-Curie, był tak mało znany. Jest pole do popisu dla reżyserów filmowych.

(58) Tadeusz Skubikowski
9 maj 2015 14:05:52 +0000
email

Na V roku fizyki doświadczalnej (fizyka ciała stałego) Uniwersytetu Wrocławskiego wyciągałem duże monokryształy NaCl i KCl metodą prof. Czochralskiego, potrzebne mi do badań nad egzoemisją elektronów w trakcie pisania pracy magisterskiej (pod opieką prof. Sujaka). Był to rok akademicki 1967/1968 - część niezużytych monokryształów leży w mojej szufladzie jako wspaniała pamiątka z tego czasu.

(57) apm
4 marzec 2015 11:39:08 +0000
url  email

chylę czoła przed Wielkim prof. Czochralskim POZDRAWIAM

(56) Grzegorz Więciorkowski
url  email

Dziękuję za bliższą możliwość poznania dokonań prof. Czochralskiego. Jestem dumny,że mamy wśród Polaków osobę o tak dużych dokonaniach i o tak dużym autorytecie. Niedawno dowiedziałem się , że prof. Czochralski miał związek z powstaniem fotovoltaiki, która mnie bardzo interesuje. Grzegorz Więciorkowski Częstochowa(55) Piotr Szelągowski
22 listopad 2014 12:02:10 +0000
url  email

Ta strona to ważny element edukacji - narodowej, informacji o wybitnym polskim uczonym. Jak to jest że jego nazwiska nie uczyłem się w szkole podstawowej, ani też w technikum? Nie pojmuję tego. Dołączam do miłośników strony a i sam napisałem parę zdań o profesorze: http://bezprzesady.com/aktualnosci/ojciec-swiatowej-elektroniki-polak-profestor-jan-czochralski

(54) Michał Armiński
email

Gratuluję twórcom tej strony, dzięki której mogłem się zapoznać z historią i niesamowitymi dokonaniami Prof. Jana Czochralskiego. Człowiek uczy się i poznaje świat całe życie:)

(53) Adam
10 luty 2014 18:51:39 +0000
url 

Rok 2013 jest ważny dla całego regionu. Decyzją Sejmu patronuje mu bowiem wybitny kcynianin prof. Jan Czochralski. Bądźmy dumni z wielkich mieszkańców tego regionu, a pamięć o ich ,,nadzwyczajnych” osiągnięciach niech buduje naszą regionalną tożsamość. Jak powiedział kiedyś o Czochralskim dyrektor szkoły jego imienia Michał Poczobutt - Uporem i cierpliwością można osiągnąć sukces życiu, niezależnie od miejsca z którego zaczyna się drogę ku przyszłości.
Historia naszego regionu przedstawia wiele sukcesów i wybitnych postaci. Pamięć o niej niech motywuje nas do działalności na rzecz dobra wspólnego.

(52) Katarzyna
url 

Wspaniała postać. Chciałbym tak przeżyć swoje dni jak ten Pan. Autorom strony dziękuję za ogromną dawkę informacji, z których spora część nie była mi dotychczas znana.

(51) Grażyna Kryś
email

Nie do uwierzenia jak wiele można dokonać i zostać niedocenionym i zapomnianym .

(50) Jerzy Kostowski
url  email

O prof. Janie Czochralskim usłyszałem po raz pierwszy w 1974 r. Pracowałem wtedy w Instytucie Naukowo-Produkcyjnym Materiałów Półprzewodnikowych w Warszawie. "Ciągnęliśmy" tam monokryształy m.in. niobianu litu, właśnie metodą Czochralskiego.
Co tu dużo mówić, wtedy o życiu Profesora można było się dowiedzieć niewiele. Nawet na Politechnice Warszawskiej w latach siedemdziesiątych XX w., kiedy studiowałem inżynierię chemiczną, była to postać zapomniana.
Żałuję, że nic nie napisałem o Nim w swojej książce "Przywilej wyboru", bo to Człowiek, od którego warto uczyć się patriotyzmu i rzetelności w pracach naukowych.
Jakżeż Go teraz brakuje!


(49) Witold Kwaśnicki
26 luty 2013 22:15:10 +0000
url  email

To ogromna radość,że po tylu latach Jan Czochralski doceniony został w Polsce (można powiedzieć: wreszcie!).
Trawestując Reja: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie głupsi, iż swych wynalazców mają.

(48) Banaszek Alicja
15 luty 2013 15:10:43 +0000
url  email

Świetnie, że istnieje ta strona. Dzięki niej i temu, że rok 2013 ogłoszono Rokiem Czochralskiego świat, a szczególnie rodacy, dowiedzą się co zawdzięczają temu geniuszowi. Osobiście cieszę się również z tego, ponieważ prof. Jan Czochralski prawdopodobnie na krótko przed wyjazdem do Berlina mieszkał w Trzemesznie (powiat Krotoszyn)mojej rodzinnej wiosce. Brat profesora, Kornel był nauczycielem w miejscowej szkole i wielkim patriotą. Jedna z ulic w Rozdrażewie nosi jego imię.
Alicja Banaszek
dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie


(47) Łukasz Religa
7 luty 2013 19:29:07 +0000
url 

Rok 2013 jest ważny dla całego regionu. Decyzją Sejmu patronuje mu bowiem wybitny kcynianin prof. Jan Czochralski. Bądźmy dumni z wielkich mieszkańców tego regionu, a pamięć o ich ,,nadzwyczajnych” osiągnięciach niech buduje naszą regionalną tożsamość. Jak powiedział kiedyś o Czochralskim dyrektor szkoły jego imienia Michał Poczobutt - Uporem i cierpliwością można osiągnąć sukces życiu, niezależnie od miejsca z którego zaczyna się drogę ku przyszłości.
Historia naszego regionu przedstawia wiele sukcesów i wybitnych postaci. Pamięć o niej niech motywuje nas do działalności na rzecz dobra wspólnego.

Łukasz Religa
Bydgoszczanin, redaktor naczelny Portalu Kujawskiego.


(46) Maminka
url 

Cieszę się, że przedstawia się szeroko osobę, o której dotychczas najwięcej wiedzieli ludzie związani z branżą chemiczną i techniczną. Z przyjemnością przejrzałam tę stronę i wrzucam linka do niej na swojego bloga. Pozdrawiam!

(45) Danuta Matuszewska
email

Od ponad 30 lat ( odkąd rozpoczęła się moja przygoda z elektroniką )śledzę historię uznania dokonań profesora Jana Czochralskiego .Od ponad 20 lat uczę młodych ludzi elektroniki i zawsze wśród istotnych tematów zapoznaję ich z profesorem Czochralskim z powodów naukowych i niezwykłej historii jego życia ,pasji odkrywcy ,poszukiwacza, ale też znakomitego człowieka, tak bardzo niedocenionego . Z ogromną satysfakcją przyjęłam wiadomość o tym,że Sejm w dniu 7 grudnia 2012 roku uchwalił rok 2013 ROKIEM PROFESORA CZOCHRALSKIEGO. Tyle lat musiało upłynąć, aby doczekał się uznania.Wciąż jednak zbyt małego.

(44) Mikołaj Dudkiewicz
email

Thank you very much for this website. Polish government declared 2013 as a year of prof. Jan Czochralski! Hopefully it will help to promote the work and the biography of this scientist. Polish people still can create something what later the world will need.

(43) Bronisław Czamański
email

8 grudnia 2012 roku w Kcyni w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego z racji 750-lecia nadania Kcyni praw miejskich i 100- lecia harcerstwa w Polsce odbyło się spotkanie harcerskie po latch. Na początku tego spotkania Burmistrz Kcyni Pan Piotr Hemmerling poiformował Zebranych,że Sejm w dniu 7 grudnia 2012 roku uchwalił rok 2013 ROKIEM PROFESORA CZOCHRALSKIEGO. W tym czasie potężne 3 drewniane znicze paliły się przed popiersiem Profesora na dziedzińcu szkoły. W szkole zaś wspominano historię kcyńskiego harcerstwa i śpiewano harcerskie stare i nowe piosenki.Uroczystość tę uświetniły zespoły: Czamanova trio jazz z Poznania, Harcerskie Wartaki z Koła oraz Edranta z Szubina oraz mieszkańcy i harcerze z Kcyni i oklicy. Nie zabrakło Seniorów ZHP i uczestników harcerskiego zlotu z 1962 roku a w pamięci młodych harcerzy i zuchów pozostaną oby przynajmniej do 800-lecia te piękne chwile tego historycznego spotkania. Dla Potomnych starzy skauci zostawili piękne ryngrafy z krzyżem harcerskim, które zawisną na ścianach kcyńskiego klasztoru, sali posiedzeń Rady Miasta i w izbie pamięci Liceum Ogólnokształcącego. Spotkanie zakończono tradycyjnym kręgiem harcerskim i podzielono się chlebem, który przyjął kształt lilijki harcerskiej z wypisanymi tradycyjnymi literami O, N, C, -busolą kcyńskich skautów. W tym dniu te cudowne, historyczne chwile kończące i rozpoczynające Jubileusze Naszego Miasta doczekały się pięknej, radosnej i dostojnej nobilitacji.